Menu

News

26 Nov 2018

Weekly Round up 26 November 2018

Weekly Round up 26 November 2018

Author: Page Admin  /  Categories: News  / 
Welcome to this week's round up of national and international results.

In this issue..
  • Oceania Polynesian Regional Championships
  • New Zealand Track and Field meetings
  • Road and Trail races, New Zealand

FRENCH POLYNESIA
Oceania Polynesian Regional Championships, Pape’ete Tahiti – 23/24 November 2018. New Zealand headed the medal table with 22 gold, four silver and three bronze.

23 November: Mattheus Pio U/18 100m 11.44 (-0.7) Q. Nic Forster SM 100m 11.80 (-3.0) q. Charlotte Holland U/18 400m 57.82 (1). Meg Hamilton-Reid SW 400m 58.41 (1), Sophie Millar 58.69 (2). Josh Nairne SM 800m 1:59.68 (1). Katie-Lee Roper U/18 HJ 1.62m (1). Caroline Kolver U/18 HT 40.01m (1). Nikolas Kini U/18 HT 56.98m (1).
24 November: Nic Forster SM 100m 11.74 (-1.3) (4), LJ 6.51m (-0.2) (1). Charlotte Holland 200m 25.70 (+0.3) (1), Katie-Lee Roper 28.06 (3). Mattheus Pio 100m 11.30 (NWI) (1), 200m 22.43 (+1.4) (1), Cody House 23.32 (2), LJ 6.62m (-0.3) (1).  Ellie Hurley-Langton LJ 5.08m (NWI) (1), TJ 11.20m (-1.2) (1). Josh Nairne 1500m 4:10.59 (1). Samantha Corbett 1500m 5:04.70 (1). Caroline Kolver U/18 DT 27.11m (3), SP 10.79m (4). Nikolas Kini U/18 DT 53.83m (1), Sean Howe 47.26m (2). Lisa Adams Para-Athlete SP 12.63m (1). Joshua Lush TF20 LJ 5.74m (-0.1) (1). Nikolas Kini U/18 SP 17.77m (1), Sean Howe 14.24m (2). Jayden Gozdz U/18 JT 53.17m (1). Rosanne Robinson 5000m RW 27:49.08 (1). Women 4 x 100m relay NZ (Meg Hamilton-Reid, Charlotte Holland, Ellie Hurley-Langton, Sophie Millar) 50.28 (1). Men 4 x 100m relay NZ (Cody House, Nic Forster, Josh Nairne, Mattheus Pio) 44.58 (2).

NZ TRACK AND FIELD MEETINGS

AUCKLAND
Athletics Auckland Meeting
, Mt Smart Stadium – 24 November 2018
Dominic Overend racing into a stiff head wind narrowly pipped Hamish Gill in the 100m both credited with 10.96. Jordan Bolland was third in 11.23. Sam Potter 400m 50.31 PB, Matthew Eady 50.90 PB, Daniel Parkes 52.37 PB. Ben Kelsey 800m 1:58.59 PB. Jayden Williamson 1.25kg DT 50.93m, 5kg HT 49.79m PB, HJ 1.90m. Percy Maka 1kg DT 54.28m (Akld B13 record). Anthony Barmes 6kg HT 53.68m. Matthew Aucamp 110m H 16.13, JT 41.95m, HJ 1.80m PB. Zoe Hobbs 100m 12.09, Georgia Hulls 12.39, Natasha Eady 12.51. Sophie Atkinson 800m 2:15.53. David Van Den Bogaard LJ 6.48m (+3.3). Jamie Speer LJ 5.44m (+3.0). Shekhinahglory Laulala 3kg HT 32.31m PB, Tanya Murray 31.14m PB.

TAURANGA
Athletics Waikato Bay of Plenty Meeting
, Tauranga Domain – 24 November 2018
Ethan Holman 100m 10.98 (+0.5), 200m 22.85 (-0.9). Sophie Sandford 200m 26.39 (-0.2). Maria Sartin 300m H 46.83 PB. Taylor Smith 400m 50.62 PB. Alessandra Macdonald 400m 57.59 PB. Samuel Tanner 800m 1:54.97. Ben Hennessy 3000m 9:18.53. Marguerite Johansson LJ 5.23m (0.0). Henry Marr LJ 5.96m (0.0).

CHRISTCHURCH
Athletics Canterbury Twilight Meeting
, Nga Puna Wai Sports Hub – 21 November 2018
Anna Percy 100m 12.15 (+3.4). Julia Burnham 80m H 12.24 (+2.9). Kate Davies HJ 1.65m. Tatiana Kaumoana DT 46.43m. Violette Perry 500g JT 37.58m. Caitlin Bonne 600g JT 38.63m. Samuel King 100m 11.28 (+3.5). Nathan Cochrane 400m 51.63. Alfie Baker HJ 1.85m. Seamus Mulrooney 2kg DT 41.19m. Fiona Morrison 200m 25.40 (+1.1) mx. Rebecca Joubert 400m 59.49 mx. Sophie Williamson 400m 59.60 mx. Sophie Glover 800m 2:19.06 mx. Tamara Reeves 1500m 4:43.33 mx. Eva Pringle 1500m 4:51.57 mx. Matt Dryden 3000m 8:51.79. Andres Hernandez 3000m 8:54.30.

DUNEDIN
Athletics Otago Meeting
, Caledonian Ground – 24 November 2018 
Will Campbell 60m 7.44 (NWI), 100m 11.85 (-0.8). Anna Grimaldi T47 60m 8.38 (-1.3). Fiona Centers 100m 12.79 (-0.8). Schuyler Orr 60m 7.46 (NWI), 100m 11.69 (-0.8), 200m 23.43 (0.0). Joccoaa Palmer 100m 12.98 (-1.5), 200m 26.47 (-0.5). Cameron Miller 200m 23.01 (0.0), LJ 6.43m (+2.5). Rebekah Greene 800m 2:09.41. William Scharpf 800m 1:58.89 PB. Phil Napper (65) MM50+ 800m 2:33.42 (Otago MM65-69 record). George Hamilton (13) 3000m 9:38.74 (Otago M13 record). Alexander Brown 3000m RW 15:10.93. Sarah Langsbury 80m H 12.29 (-0.9), 300m H 47.68, HJ 1.50m, LJ 5.11m (+2.1). Tara McNally 100m H 762mm 15.93 (-3.2), 300m H 762mm 45.50. Cameron Moffitt (15) 300m H 39.78 PB (Otago M15 record), 5kg SP 13.23m Hamish Mears 1.5kg DT 46.41m, 5kg SP 14.44m. Taylor Thorne HJ 1.68m PB. Holly Robinson F46 600g JT 38.94m. Zharna Beattie 3kg SP 11.65m. 

INVERCARGILL
Athletics Southland Meeting
, Surrey Park – 24 November 2018
Shaun Woodd HJ 1.80m PB. Sam Colyer LJ 6.46m (-2.5), TJ 12.84m (-4.3). Trent Hogg 5kg SP 13.76m PB. Anna Skerrett 3kg SP 11.68m. Jessica Senior 3kg SP 11.22m. Teagan Ashley 3kg SP 10.42m, 3kg HT 40.73m.

AWARDS
Sprinters Lucy Sheat and Alex Dawson won the junior categories at the recent 2018 Marlborough Sports Awards. Lucy was named the House of Travel Junior Sportswoman of the Year and Alex was named the Redwood Trust Junior Sportsman of the Year. Eliza McCartney was the guest speaker. 

ROAD AND TRAIL RACES AROUND THE COUNTRY

Auckland

Pakuranga 5km, Lloyd Elsmore Park, 19 November: Simon Riley 18:24, Grant Lincoln 18:29, Joe Shiozawa19:38. Maddy Clarke 20:48, Caitlin Harley 20:48, Maddi Hohneck 21:29.
O’Hagan’s 5km, Viaduct Harbour, 20 November: Mitchell Carlyle 16:36, Tom Sussex 16:43, Josh Lokes 17:18. Amy Shaw 18:35, Amelia Green 19:13, Grace Hessell 19:58.
Rat Race 5km, Takapuna, 21 November: Andrew Cave 18:34, Oscar Jacobson 20:37, Simon Torrey 20:53.
Owairaka 5km, Mt Roskill, 21 November: Nick Moore 17:01, Dion O’Neale 17:29, Matt Hamilton 20:32, Emma Hamilton 20:44.
YMCA 10km, Auckland Domain, 22 November: Gene Rand 36:58, Isozaki Kotaro 37:11, Tony Warren 39:16. 5km; Daniel Smith 18:49, Keith Burrows 19:15, Andrew Mulqueen 19:22.

Hamilton
Eastside Riverpath 5km, 20 November: Olivia Ritchie 18:22, Kris Moore 19:04, Blair Tupp 19:38, Jon Kerr 19:55. Corrina Decker 20:41 (2), Veronika Adams 20:59 (3).

Tauranga
Bay Run 5km, 22 November: Chris Myland 17:14, Max Gordon 17:38, Lachlan Haycock 17:38. Laura-Jayne Mackay 21:10.

Rotorua
Podium Half Marathon, 25 November: Will O’Connor 1:19:30, Kurt Brinker :19:48, Mathew Morreau 1:20:52. Carolina Granfors 1:36:53, Catherine Hawco 1:40:31, Sian Twiddy 1:47:10. Walk; Donna Roderick 2:17:48. 10km; George Gwyn 36:39, Jamie Hall 36:52, Barney Tamanui 37:01. Sophie Corbidge 37:14, Anneke Jenkins 37:38, Georgia Wiltshire 45:12. Walk; Megan Romanes 1:06:11.

Wellington
Waterfront 5km, 20 November: Kristin Day 15:38, Ben Twyman 15:38, Mark Moore 15:45. Amanda Broughton 18:42, Kristin Dovey 20:24, Hanna Molloy 21:11.

Nelson
Honest Lawyer 5km, Monaco, 19 November: Lachie Brownlie 17:53, Hayden Squance 18:01, Andy Riley 18:39. Katie Malthus 19:53, Colette Read 22:28.

Murray McKinnon
Athletics New Zealand Correspondent
0274 806086
murray@mckinnon.co.nz

 

 
Print

Number of views (762)      Comments (0)

Tags:

Search News

Copyright 2019 by Athletics New Zealand