gecenin kanunu izle hızlı ve öfkeli 8 izle yeni nesil ajan 3 izle

Menu

News

27 Mar 2017

Athletics NZ Weekly Roundup 27 March 2017

Athletics NZ Weekly Roundup 27 March 2017

Author: Comms Admin  /  Categories: News  / 

QUEENSTOWN
Athletics New Zealand Mountain Running Championships, Ben Lomond – 25 March 2017
For the third year in a row Jack Beaumont has excelled at the New Zealand mountain running championships.

Following victories in the junior championship for the past two years the 19 year old from Winton took out the senior title with a convincing performance covering the up and down 11.8km in 1:01:31, heading in Matthew Battley of Glen Eden by five minutes. Niam Macdonald of Wellington Scottish was third in 1:10:19.

Beaumont said it was a pretty tough outing.

“The race went exactly to plan. I took it out hard and they couldn’t keep up with me on the up hills and I just had to grind away on the last lap,” he said.

“All the training has paid off and I’m pretty happy with the result,” he added.

It has been a successful two weeks for Beaumont having won the senior 3000m steeplechase title in Hamilton last week. The accomplished mountain runner was ninth at the world junior championship in Bulgaria last year and his latest effort has qualified him for the world senior championship in Premana Italy in July.

Sabrina Grogan from Hill City University club in Dunedin was issued race number one and that is where the 23 year old finished collecting the senior women’s title in 1:16:10 for the 11.8km. Grogan was also five minutes clear of second placing Tania McWilliams of Canterbury. Sharon Lequeux of Leith Harriers Dunedin was third in 1:26:36.

World junior championship representatives last year Sophie Smith and Emerson Deverell, who was defending her under 20 title, continued their rivalry in the women under 20 championship over 5.6km. Smith from Nelson had the strength over the closing stages winning by 43 seconds in 35:23. The 2015 champion Hunta Sutherland of Nelson was third.

The Wairarapa pair of Hugh O’Donoghue and Jacob Karam collected the medals in the under 20 men’s 9km, O’Donoghue winning by 15 minutes in 60:10.

Daniel Clendon of Wellington was the best in the masters 35-49 in 1:07:51, 35 seconds ahead of Stephen Day, Robbie Barnes of Nelson won the 50 plus, Kerry Semmens of Nelson the master women 35-49 and Bridget Ray of Hamilton the 50 plus.

AUSTRALIA
Australian Track and Field Championships, Sydney Olympic Park  – 26 March/2 April 2017
26 March
: Connor Bell set a New Zealand under 17 and under 18 record of 63.93m with the 1.5kg discus in winning the under 18 discus throw. The 15 year old broke Jacko Gill’s records of 62.05m set in August 2011. Imogen Ayris won the under 18 pole vault equalling her PB of 4.00m. Ashleigh Bennett U/20 LJ 5.67m (+1.7) (5). Atipa Mabonga U/20 LJ 5.54m (+2.1) (6). Mellata Tatola U/18 3kg HT 53.85m (3). Tatiana Kaumoana U/18 3kg HT 45.99m (9). Caitlin Bonne U/20 JT 39.33m PB (5). Aimee-Leigh Scott U/17 HT 44.82m (7). Jack Lewer F20 PA DT 28.04 (3). Felix McDonald U/20 LJ 6.92m (-1.2) (11). Kamal Patwalia U/20 LJ 6.81m (+1.1) (16). Christopher Goodwin U/20 LJ 6.78m (+0.9) (18). Hamish Mears U/17 SP 14.75m (3).

Buffalo Stampede, Howitt Park, Bright, Victoria, 25 March 75km off-road: Sam McCutcheon (Wellington Scottish) won by a wide margin of 40 minutes in 8:22:23. 26 March 42.2km downhill off-road Vajin Armstrong (University of Canterbury) won by seven minutes in 4:03:04. Armstrong has won this race three times, twice up hill and now on the downhill course.

USA
Cougar Spring Break
, Houston TX, 16 March: Ben Collerton LJ 6.58m (+5.1) (5) also 6.29m (-0.2), 1.75kg DT 41.60m PB (13).
UCG Black and Gold Challenge, Orlando FL, 17 March: Rebekah Greene 800m 2:09.00 (2). Caitlin McQuilkin-Bell 3000m steeplechase 11:35.25 (9).
Jerry Quiller Classic, Boulder CO, 17 March: Daniel Hintz 800m 1:56.22 (1R2). Kerry White 1500m 4:50.08 (7).
Tulsa Duels, Tulsa OK, 18 March: Bailey Stewart 400m 47.79 (1).
TCU Invitational, Fort Worth TX, 18 March: Craig Lautenslager 800m 1:52.85 (1) PB.
Stan Lyons, Indianapolis IN, 18 March: Jacob Priddey 1500m 3:57.71 (5R1).
Jaguar Classic, Mobile AL, 18 March: Luke Fielding 800m 1:56.87 (6R1), 1500m 4:00.13 PB (6).
Los Angeles Marathon, 19 March: Xaviour Walker 2:39:37 (28), 2nd 35-39.

WELLINGTON
Athletics Wellington Grand Prix Meeting, Newtown Park – 25 March 2017

Saravee Sos 100m 11.53 (+0.3), 200m 23.22 (+0.2), 400m 52.58. Jonty Morison 100m 11.74, 200m 22.96. Mikael Starzynski 400m 50.98. Andrea Peat 1500m 4:53.91 mx. Joel Carman 1500m 4:04.21 PB. Rowan Hooper 3000m 9:09.31. Andrew Wharton 3000m 9:09.37. Jessica Hughes W14 3000m 9:59.53 mx. Oliver Barrass 300m H 46.50. Lili Szabo 300m H 48.18. Tim Robinson 700g JT 50.43m. Montaya Wharehinga 4kg HT 50.64. Sean Lake 3000m RW 16:20.57. Peter Baillie 3000m TW 16:51.90.

A PERMANENT TRIBUTE TO SIR JOHN WALKER
A statue of Sir John Walker, the first runner to run a sub three minute 50 second mile and the 1976 Montreal Olympic Games 1500m gold medallist, is to be erected in Manurewa Auckland.
Walker’s long-time friend Graeme Douglas said that the idea was kindled after attending a John Walker Find Your Field of Dreams function and he, Dave Sirl and Keith MacKinlay decided that John’s gold medal effort in Montreal in 1976 needed to be permanently acknowledged with a statue in his home town of Manurewa.
“There are many people doing great things in Manurewa and we trust that John’s statue will be an inspiration for the youth of the district and a must see for any visitor to Auckland,” said Douglas.
It was a shock to John when advised that they were doing a statue of him.
“It came as a big shock to me because normally you are dead and then they do a bronze statue of you, I hope it’s not an oman. It is however pretty humbling,” said Walker.
His winning profile at the Montreal Olympics will be cast in bronze to match the statues of New Zealand’s other Olympic 1500m gold medallists Jack Lovelock in Timaru and Sir Peter Snell in Opunaki and Wanganui.
“It’s appropriate that it will be in Manurewa where I was brought up went to school here and ran for the Manurewa Athletic Club. I hope this is a legacy for kids to say to each other when they look up at the statue ‘if he could do it so could I’,” said Walker.
Joanne Sullivan, whose previous works include the magnificent statue of the 1930 Melbourne Cup winner racehorse Phar Lap and jockey Jim Pike outside the Washdyke Racecourse in Timaru, has been commissioned to commence the project which will take 12 months to complete. The statue will be on the corner of Great South and Station Roads in the Manurewa Town Centre.
Sullivan said that the most important thing in the sculptor is to capture the essence of the agony and ecstasy of that moment of crossing the line.
“Where your physical complete being is into it but the ecstasy that goes with that and that is what I’d like to bring to life and if I’ve done that I’ve done my job,” said Sullivan.
Armin Lindenberg, a trustee of Walker's Find Your Field of Dreams Foundation, said the bronze statue will cost about $160,000.
About $150,000 has been raised so far and the project is funded by The Sir John Walker Legacy Trust and private donors.

ROAD AND TRAIL RACES AROUND THE COUNTRY
Auckland
Pakuranga 5km, 20 March: Richard Wagener 17:39, Brent Godfrey 17:56.
O’Hagan’s 5km, Viaduct Harbour, 21 March: Ciaran Faherty 16:15, Simon Mace 16:22, John Mauro 16:49. Jana Marusakova 20:23.
Rat Race 5km, Takapuna, 22 March: Hans Pijl 18:59, Gilly Davy 19:17, Noya Oporto 19:33.
YMCA Auckland Domain 10km Series, 23 March: Sam Corbett 37:02.
Cornwall Park Parkrun 5km, 25 March: Liam Barry 17:12, Tim Rabone 17:13, Alexander Mildenhall 18:06. Catrin Dawson 19:58.
Barry Curtis Parkrun 5km, 25 March: Richard Wagener 17:23, Nigel Ryan 18:17, Grant Lincoln 18:28.
Millwater Parkrun 5km, 25 March: Travers Biddle 18:55, Matthew Peach 19:19.

Hamilton
Eastside 5k River Run Series, 21 March: Simon Cochrane 17:32, Adam Eason 18:09, Sunil Ritchie 18:19.
Lake Parkrun 5km, 25 March: Richard Malcolm 17:30, Matthew Hillary 18:20, Joe Morgan 18:32. Selma Roth 20:17, Dawn Tuffery 20:55.

Cambridge
Summer Series 5km, 21 March: William Sinclair 17:44, Hugh Allison 17:52, John Charlton 18:16.

Rotorua
Puarenga Parkrun 5km, 25 March: Matt Parsonage 17:26, Mark Bouwman 18:50, Richard Bowers 19:34.

Napier
Bluewater 5km Series, 21 March: Steve Charles 18:03, James Bell 18:12, Jason Petuna 18:45.
Anderson Parkrun 5km, 25 March: Daniel Sheely 18:18, Matthew Betesta 19:07.

Wellington
Waterfront 5km, 21 March: Ben Twyman 16:04, Miles Jones 16:23, Rowan Hooper 16:23. Rebecca Lucky 19:19, Claudia Layton 20:23, Nicola Hankinson 20:46.
Lower Hutt Parkrun 5km, 25 March: Paul Barwick 16:51, Geoff Ferry 17:20, Darren Gordon 18:35. Sarah Gardner 18:40, Anne Rose 20:48, Carly Graham 21:05.
Porirua Parkrun 5km, 25 March: Philip Opie 17:23, Laurence Pidcock 18:06, Jono Leach 18:32.

Nelson
Honest Lawyer 5km Series, Monaco, 20 March: Angus Wemyss 17:27.

Christchurch
Hagley Parkrun 5km, 25 March: Jason Matulick 16:46, Brad Hetharia 16:56, Jamie Pottinger 17:27. Hannah Oldroyd 18:29, Melanie Angland 18:36.
Pegasus Parkrun 5km, 25 March: John Marshall 17:45, Dave Collie 18:45, Ricky Pugh 22:03. Angela Whyte 18:23, Maggie Chorley 19:25, Natasha Mitchell 20:43.

Dunedin
Botanic Garden Parkrun 5km, 25 March: Neale McLanachan 19:08.


Murray McKinnon
Athletics New Zealand Correspondent
0274 806086
murray@mckinnon.co.nz

 
Print

Number of views (1633)      Comments (0)

Tags:

Search News

Copyright 2018 by Athletics New Zealand
amator turk sikis izle
istanbul escort beylikduzu escort beylikduzu escort sisli escort porno
alanya escort
bitcoin casino
steroid satin al
bitcoin casino
dikmen escort