gecenin kanunu izle hızlı ve öfkeli 8 izle yeni nesil ajan 3 izle

Menu

Events

Athletics NZ Weekly Round-up 3 February 2014

Athletics NZ Weekly Round-up 3 February 2014

Author: IMGSTG Admin  /  Categories: News  / 
WHANGAREI
Athletics Auckland Meeting Hosted by Athletics Whangarei, ASB Sports Arena Kensington Park – 1 February 2014

The Auckland summer series of athletics went north on Saturday where national combined events champions highlighted the meeting.
Former national decathlon champion Nicholas Gerrard was out to 7.29m (+2.1), also 7.03m (+0.4) in the long jump and recorded 15.00m with the shot put.
National heptathlon and 200m champion Portia Bing honed her skills in three events winning the long jump with a leap of 5.81m (+4.4) also 5.76m (+1.5), the shot put with 12.26m and recorded 24.26 (+2.1) in the 200m. National junior women’s heptathlon champion Paige Harwood had results of 5.77m (+1.2), 11.16m and 27.20 in the same events. Benedict Chong Wong won the senior 7.26kg shot put with a personal best effort of 15.62m, a 57cm improvement from last month for the 18 year old.

The sprints were wind assisted, Matthew Wyatt winning the 100m in 10.68 (+3.8) from James Mortimer 10.72 and Daniel Dyet 10.77. Mortimer won the 200m in 21.40 (+3.9) from Dyet 21.68 and Wyatt 22.05.
James Uhlenberg at just 14 debuted in the 2000m steeplechase with a solo run of 6:29.23. Maiya Christini likewise tried the 2000m steeplechase for the first time, the 15 year old posting an encouraging time of 7:33.15. Peauope Suli in a rare outing over 400m was impressive, the 18 year old clocking 54.05. He also recorded 10.99 (+3.8) in the 100m and 22.47 (+3.9) in the 200m. Megan Kikuchi who competed at the world youth championships last year convincingly won the women’s 400m in 58.78.

Jono Jackson fresh from his third placing in last weekend’s national 10,000m championship led throughout the 3000m in 8:41.27. Forty seven year old Corinne Smith of Whangarei was close to her best in the 3000m walk recording 15:11.85 while Jared Free at 16 walked the same distance in his best time and an Auckland under 18 record of 14:52.20 and he also had the 700g javelin out to 41.48m. Steven Langdon was a clear winner of the 800m in 1:58.76. Whangarei athletes Amanda Still won the 800m in 2:23.61 and Madi Doar the 3000m in 11:48.99.

AUCKLAND
Auckland City Athletics Meeting, Mt Smart Stadium – 29 January 2014

Isaac Tatoa 60m 7.02 (+2.7). Peauope Suli Junior 100m 11.11 (+2.3), 200m 22.84 (+1.1). Niven Longopoa 914mm 110m H 15.46 (+2.2). Michael Whitehead 800m 1:55.07. Alex Parlane 3000m 8:37.28, Reid Hunter 8:39.15, William Harris 8:41.89, Grace Wood 10:55.54. Kyle van der Merwe junior SP 15.98. Sam Ulufonua youth DT 48.24m.

TAURANGA
Athletics Waikato Bay of Plenty Meeting, Tauranga Domain – 1 February 2014

Cameron French 100m 10.90 (-3.0) and 400m 47.81. Kodi Harman 100m 10.95. Mariah Ririnui 100m 12.50 (-3.5) and LJ 5.62m (+1.4). Abby Goldie 100m 12.60. Abby Goldie, Mariah Ririnui, Amy Robinson, Molly Florence 4 x 100m relay 47.34. Kristie Baillie 400m 56.22. Amy Robinson LJ 5.68m (+2.2). Sarah Cowley HJ 1.78m. Luke Davison 800g JT 51.85m.

WELLINGTON
Athletics Wellington Meeting, incorporating 10,000m championships, Newtown Park – 1 February 2014

Saravee Sos SM 100m 11.00 (+1.2), 200m 21.89 (+0.1). Megan Blair SW 100m 12.83 (+1.3), 200m 26.71 (-0.9). Stevie Paine JW 200m 26.30, 400m 56.75. Phoebe Edwards Youth 100m 13.06, 200m 26.14, 100m H 14.77 (+2.8). Kieron McDonald SM 400m 51.84. Kate Grinlinton SW 800m 2:20.49. Evan Cooper SM 800m 1:54.58. Rowan Hooper MM 3000m 8:41.4, Marcus Karamanolis JM 8:54.8. Anna Thomson TJ 11.61m (0.0). Grant McLean M45 10,000m 34:19.6.

NELSON
Athletics Nelson Twilight Meeting, Saxton Field – 29 January 2014

Amanda Fitisemanu beat Katie Thompson to win the women’s 100m in 13.09 (0.0) and returned 15 minutes later to win the 400m in 59.82. Andrew Kennedy won the men’s 100m in 11.04 (+0.1) and threw in a 50.8 on his 400m leg of the distance medley relay.
Chris Brake had a comfortable clearance of 1.95m in the high jump and leaped 6.30m (+0.2) in the long jump. Thompson won the women’s long jump with 5.09m (0.0).
Dale Pritchard won the shot put with 15.26m and discus with 47.68m.
In the meet’s final event, the distance medley relay, Mike Lowe overcame a 120m deficit on the final 1,600m leg to lift Team Thorin to victory in 11min30.18sec. Lowe covered the 1600m in 4:20.0.

CHRISTCHURCH
Athletics Canterbury Meeting, Rawhiti Domain – 1 February 2014

Marshall Hall DT 56.27m, Hayden Hall DT 49.93m. Lauren Bruce U/18 3kg SP 13.63m, DT 41.46m and 4kg HT 52.13m. Alex Mander U/18 HJ 1.90m, LJ 6.48m (+0.7) and TJ 13.44m (0.0). Flora Brocherie 800m 2:19.62. Daniel Balchin 800m 1:57.52, Ben Musson 1:57.70. Sean Eustace 3000m 9:08.25. Rebecca Gillett 300m H 47.64. Ben Loh HJ 1.90m. Toby Franks U/18 PV 3.70m. Jack Bryant U/18 5kg SP 16.06m and 1.5kg DT 41.97m.

DUNEDIN
Athletics Otago Meeting, Caledonian Ground – 2 February 2014

Tori Peeters bettered the New Zealand under 20 javelin throw record of 49.50m, established by Andrea McBride in Sydney in February 2000, with a throw of 49.98m. Anna Grimaldi set two New Zealand Para 47 records, 28.92 (+1.9) in the 200m and 4.69m (+0.1) in the long jump.
Todd Bates 7.26kg HT 46.09m. Bradley Tarleton 5kg HT 51.34m. Bryn McLeod-Jones 800g JT 46.23m. Sian English U/20 1500m 4:41.59. Ben Anderson SM 1500m 3:59.06. Caitlyn George U/18 200m 26.22 (+1.3). Joe Beamish 3k St 10:06.07. Matthew Ogle U/18 400m 54.32.

GORE
The host club comfortably retained the Gore Presidents Shield ahead of St Pauls and Fiordland in third. Best performances came in the throws with Jack Welsh (Youth men, St Pauls) with a discus throw of 43.68m, javelin 43.71m and shot put 11.51m and 54 year old Mark Flaus (Gore) throwing senior weights with 10.23m shot put, 29.74m javelin and 31.38m discus. Liam Cullen (15) and Hannah Miller (16) took out the associated Southland 3000m championships.

Interprovincial Team Winners from Last Week
North Island 14-U/18 Interprovincial Competition, Mt Smart Stadium, Auckland, 25 January: Team result; Grade 14/15, 1 Wellington 4289.32 points 2 Counties Manukau 4091.26 3 Harbour 4005.49. Grade 16/17, 1 Counties Manukau 4829.80 2 Waikato Bay of Plenty 4044.00 3 Auckland 2419.40.
South Island 14-U/18 Interprovincial Competition, Caledonian Ground, Dunedin, 25 January: Team result; Grade 14/15, 1 Canterbury Red 49,100 2 Otago 48,897, 3 Queensland 47,095, 4 Southland 43,788. Grade 16/17, 1 Otago 21,956 2 Canterbury Red 21,444 3 Canterbury/Southland 19,799, Otago/Queensland 17,419.

USA
Houston Marathon, Houston, 19 January: Ben Ashkettle 2:19:16 PB (16).
Jackson Invitation Indoors, Nampa, 25 January: Charlotte Muschamp TJ 11.89m (1)
Upstate Challenge, Cornell, 25 January: Zinzan Fern TJ 14.11m (6)
Sthn Mississippi Invitation Birmingham, 30 January: Tom Stringer 800m 2:00.72 (7r1)
Metropolitan Invitation New York, 31 January: Katrina Anderson 1000m 3:01.26 (1)
Howie Ryan Invitational Houston, 31 January: Shauna Pali 5000m 17:38.21 (2)
Powder River Dual Gillette, 31 January: Kerry White 800m 2:15.55 (2) and 1 mile 5:20.83 (4)
Coaches Tribute Kingston, 1 February: Julian Oakley 800m 1:55.69 (3r1)
WS Apartments Invitational Wichita, 1 February: Craig Lautenslager 800m 2:00.97 (6r3)
Razorback Team Invitational Fayetteville, 1 February: Katherine Camp 800m 2:08.04 (4r1)
Cougar Pullman, 1 February: Charlotte Muschamp HJ 1.75m (1)

AUSTRALIA
Briggs Athletic Classic, Hobart, 1 February:

Malcolm Hicks ran his third fastest 5000m in finishing fourth in 13:52.43. Ben St Lawrence won in 13:31.56, from Liam Adams 13:45.35 and Austria’s Brenton Rowe 13:47.96. Hicks has a best of 13:43.96 set at the Mt Sac Relays meeting in California in April last year.

Oceania 20km Race Walking Trophy, Hobart, 2 February:
New Zealand results: Senior 20km; Mike Morresey 1:52:21 (13), won by Dane Bird-Smith Qld 1:22:39. Senior women 20km; Courtney Ruske 1:52:38 (11), Kate Newitt 1:53:10 (12), Julie Edmunds DQ, Rosie Robinson DQ, won by Kelly Ruddick Vic 1:34:44. Men U/20 10km; Jonathon Lord 49:32 (10), won by Jesse Osborne Vic 41:27.

NSW Throwers Club Meeting, Greystanes Sydney, 19 January: Warren Button 7.26kg HT 54.30m PB (1).

ROAD RACES AROUND THE COUNTRY
Auckland

YMCA 10km in the Domain, 23 January: Pierre Vigvier 33:44, David Matulovich 35:53, Tom Cringle 36:26. Katrin Gottschalk 40:14. 30 January: David Matulovich 36:24. Katrin Gottschalk 40:59.
O’Hagan’s Viaduct 5km, 28 January: Matthias Ogden 16:25, David Matulovich 16:43, Ewan Sinclair 17:17. Florence Reynolds 18:36.
Rat Race 5km, Takapuna, 29 January: Brad Luiten 17:08, Shaun Cooper 18:28, Gary Myers 19:02. Libby Evans 19:36, Toni Keeling 19:53.

Hamilton
Eastside 5km, 28 January: John Crane 17:00, Sunil Ritchie 17:55, Lance Brew 17:58.

Wellington
Lifestyle Sports Waterfront 5km Series, 28 January: Nick Rogerson 16:56, Tony Wolken 16:59, Todd Stevens 17:01. Hinano Andrews 18:18, Evotia Tuliau 18:45, Alex Strawbridge 18:51. Walk Sean Lake 29:49. Jacqueline Wilson 32:29.
Lower Hutt Parkrun 5km, 1 February: Andrew Crosland 17:50, Laurence Pidcock 17:53, Alastair Willis 18:13.

Christchurch
Shoe Clinic Asics 5km Series, North Hagley Park, 28 January: Dallas Wichman 15:21, Granantan Boyle 15:28, Matt Ingram 15:33. Rachel Kingsford 16:36, Gabrielle Gray 17:50, Leonie Kaywood 18:53.


Murray McKinnon
Athletics Correspondent
Athletics New Zealand
0274 806086
murray@mckinnon.co.nz

Number of views (2778)      Comments (0)

Tags:
Copyright 2018 by Athletics New Zealand
amator turk sikis izle
istanbul escort beylikduzu escort beylikduzu escort sisli escort porno
alanya escort
bitcoin casino
steroid satin al