gecenin kanunu izle hızlı ve öfkeli 8 izle yeni nesil ajan 3 izle

Menu

Events

Athletics NZ Weekly Round-up 13 January 2014

Athletics NZ Weekly Round-up 13 January 2014

Author: IMGSTG Admin  /  Categories: News  / 

AUCKLAND
Invitational Meeting, Mt Smart Stadium – 8 January 2014

Malcolm Hicks shook off the New Year cobwebs with a stout effort over 5000m in 13:57.75; a good opener to the year given the evening windy conditions.
Ben Moynihan provided the pace making for the strong field and after withdrawing left Aaron Pulford, Hicks and Callan Moody to battle out the second half.
With two laps remaining Hicks was in control and went on to win 12 seconds ahead of Pulford. Moody was third in 14:26.60, a PB by 28 seconds.
Hicks, the national cross country and road champion from last year, said it was a good time trial.
“I had planned to go a bit quicker but had to shake out the cobwebs, after the New Year we’re a bit lethargic. It was good the guys came out and I’m happy with how it went,” said Hicks.
“I’m heading down to the Cooks Classic for the mile so I’m looking forward to that and then heading over to Hobart to run a 5k with all the top Aussie guys so that’s the big target at this end of the season,” he added.
Hicks has his eye on a berth in the 5km at the Glasgow Commonwealth Games.
“I’ve got a couple of key 5ks, one of them will be Hobart and then maybe Melbourne and then probably head to the States and run Mt Sac again, so there’s a few chances, but we’ll build into them,” said Hicks.
His best 5000m was achieved at the Mt Sac meeting in Walnut California last April where he ran 13:43.96. The performance standards for Glasgow are 13:15.00 (A) and 13:25.00 (B).
Pulford recorded 14:09.62, just under six seconds outside his best set in Belgium in 2011. Jono Jackson was fourth in 14:50.72, followed by Stephen Lett 15:02.78 and 20 year old Ryan McAlister of Wellington in a personal best 15:07.77.
Katie Wright, who is also aiming for the Glasgow Commonwealth Games, won the women’s 1500m in a personal best by two seconds of 4m 18.22s.

TAURANGA
Open Meeting, Tauranga Domain – 11 January 2014

Karlin Nelson 2kg DT personal best 51.41m. Ettiene Du Preez LJ personal best 6.91m (+1.4). Nicholas Gerrard HJ 2.00m. Phoebe Edwards YW 100m H 15.16, HJ 1.55m. Mariah Ririnui 100m 12.04 (+1.7), Louise Jones 12.21, 200m Jones 22.40 (+2.1), Ririnui 25.01. Phil Sims 200m 22.59 (+1.5). Tom Marshall (Cardiff, Wales) 3000m 8:29.64.

WELLINGTON
Athletics Wellington Twilight Meeting, Newtown Park – 11 January 2014

Terry Collins-Hawkins U/20 100m 11.34 (+1.4) and 200m 22.71 (+1.1). Kieron McDonald 800m 1:55.15, Kate Grinlinton 800m 2:19.41. Tim Cornish 1500m 3:58.75, Evan Cooper 4:00.17. Peter Baillie 3km TW 16:35.95. Kate Plimmer TJ 10.66m (-1.1).

CHRISTCHURCH
Athletics Canterbury Meeting, Rawhiti Domain – 11 January 2014

Pippa Trevella 800m 2:14.80, Flora Brocherie 2:18.76, Ben Musson U/20 400m 53.59 and 200m 24.73 (+0.1), Matthew Prest U/18 3000m 9:18.35, Jacob Reese-Jones 9:34.95, Angus Bailey 9:34.95. Sean Eustace U/8 5000m 15:54.84. Courtney Ruske 3000m TW 14:17.35, Kate Newitt 14:51.23, Rosie Robinson 15:52.02. Abbe Watson TJ 10.17m (+0.2), U/18 TJ Rebecca Gillett 10.59m (+1.2) and 300m H 49.80. Hannah Boyd U/20 HT 41.52m. Rosie Elliott U/18 HJ 1.55m. Larissa McKewen U/18 SP 12.34m, DT 37.17m and HT 37.42m. Ben Loh HJ 1.90m. Alex Mander U/18 LJ 6.11m (-0.1). Jack Bryant U/18 DT 42.13m.

WHANGAREI
North Island Colgate Games, ASB Sports Arena Kensington Park – 10/12 January 2014

Over 1000 athletes enjoyed a successful three days of competition. The Games which is open to athletes aged seven to 14 has been the launching pad athletes heading into the next stage of their careers.
Among the double winners from the Games held in Inglewood last year who returned to compete in Whangarei and repeated multiple victories in the next age group up were Georgia Hulls, Josh Kalma, Islam Khaled-Abbas and Kaia Tupu-South.

Highlights from the three days of competition:
Girls 14: Georgia Hulls (Hastings) 100m 12.35 (+1.3), 200m 25.20 (+2.6) and 400m 57.75. Stella Pearless 800m 2:23.78. Alex Hyland (Hills) HJ 1.69m.
Girls 13: Delywn Lewis (NHB) 100m 13.01 (+0.7), 200m 25.78 (+0.3) and 400m 58.39. Julia Giurgiu (Takapuna) 800m 2:24.64 and 1500m 4:59.87.
Girls 12: Jaymie Kolose (Papk) 200m 27.08 (-0.3) and 400m 1:00.49. Kushla Smith (OlyW) 800m 2: 27.19 and 1500m 5:20.08. Kalisi Longopoa (Hills) 80m H 13.07 (+4.0) and LJ 4.41m (-0.1). Lara-Jane Loto (Papt) SP 10.51m and DT 30.90m. Hannah Gilbert (Inglw) 1200m RW 7:11.17.
Girls 11: Lyla Aii (Waitakere) 100m 13.52 (-0.6) and 200m 27.25 (+2.0) also LJ 4.56m (+0.6). LJ won by Erin Downie (CANU) 4.71m (+1.3). Jayda Stewart (Kawerau) 400m 1:03.10 and 800m 2:29.07. Kaia Tupu-South (Takapuna) SP 12.09m and DT 31.02m.
Girls 10: Genna Maples (Whangarei) 100m 13.57 (+0.7), 200m 27.62 (+1.5) and LJ 4.52m (+2.1). Ashleigh Gunn (P/Nth) 800m 2:41.52 and 1500m 5:32.51.

Boys 14: Ethan Holman (TRGA) 100m 11.62 (-0.5). Cameron McCully (Sth Cant) 200m 23.57 (-0.3). Josh Nairne (OlyW) 800m 2:00.62. James Uhlenberg (Eastern) 1500m 4:22.60. Oliver Miller (PTCH) 400m 52.53, HJ 1.75m and LJ 5.87m (+1.3). Anthony Nobilo (NHB) DT 42.73m.
Boys 13: Islam Khaled-Abbas (OlymW) 100m 11.98 (+1.0), 200m 24.40 (-1.0) and 400m 54.83. Michael Poa (LHTA) 800m 2:11.00 and 1500m 4:33.80.
Boys 12: Mogammad Erahim Smith (Waitakere) 100m 12.13 (0.0) 200m 24.99 (-0.6) and LJ 5.59 (0.0). Matt Conroy (NHB) 400m 56.50, 800m 2:12.57 and 2nd 100m 12.67 (0.0). Jake Scurrah (Fairfield) DT 31.23m. Benjamin Wall ASHT) 1500m 4:47.52.
Boys 11: Josh Kalma (Taro) 800m 2:25.25 and 1500m 5:04.06. Tommy Te Puni (NHB) 100m 13.19 (-0.6) and 2nd 200m 27.51 (+0.1). Zane Hamilton (Greer) 200m 27.49. Javier Browne (LCITY) 1200m RW 8:50.81. Mitchell Snell (HTGA) HJ 1.48m and LJ 4.44m (0.0).
Boys 10: Cephus Salaivao (Waitakere) 200m 28.80 (+2.2), 400m 1:06.24 and LJ 4.52m (+0.5). Liam Wall (Ashb) 800m 2:32.22 and 1500m 5:14.86. Jayden Williamson (NHB) DT 32.69m and HJ 1.44m. Bradyn Popow (P/Nth) 1200m RW 7:51.07.

AUSTRALIA
Allcomers Meeting, Southport Gold Coast – 4 January 2014

Saravee Sos 100m 11.09 (+0.2) 3=, 200m 21.93 (+1.7) 2. Althea Mackie HT 40.32m 5.

High Velocity Club Meeting at Knox Melbourne – 5 January 2014
Kodi Harman 100m 10.53 (+2.6) 1, Carl Van der Speck 10.83 3. 200m Harman 21.55 (+5.3) 2.

ROAD RACES AROUND THE COUNTRY
Auckland

Cornwall Park 5km, 11 January: Daniel Chen 17:40, Kazuya Iwata 17:49, Michael Rodliffe 18:16.

Hamilton
Eastside 5km, 7 January: Brent Nijssen 17:58, Brendon Woolerton 18:08, Kevin Knowles 19:20. Kovo Kowalewski 19:42.

Wellington
Lifestyle Sports Waterfront 5km Series, 7 January: Pierre Viguier 16:16, Grant McLean 16:46, Mathew Rogers 16:52. Megan Grant 21:08. Walk Sean Lake 33:39. Andrea Adams 39:00.
Lower Hutt Parkrun 5km, 11 January: Katie Kemp 18:35, Warwick Smith 18:42.

Nelson
Nelson Striders Half Marathon, 12 January: Jason Wright 1:24:59, Ben Lyttle 1:25:25, Erik Olofsson (Sweden) 1:25:28. Robyn Deane 1:30:58, Julia Miles 1:41:47.

Christchurch
Shoe Clinic Asics 5km Series, North Hagley Park, 7 January: Mark Bailey 15:00, Chris Dunell 15:52, Vajin Armstrong 16:06. Margot Gibson 17:15, Rachel Kingsford 17:20, Natalie Dryden 19:24.


Murray McKinnon 
Athletics Correspondent
Athletics New Zealand
0274 806086
murray@mckinnon.co.nz


 

Number of views (3789)      Comments (0)

Tags:
Copyright 2018 by Athletics New Zealand
amator turk sikis izle
istanbul escort beylikduzu escort beylikduzu escort sisli escort porno
alanya escort
bitcoin casino
steroid satin al